skip to Main Content

5 tipů pro správně napsaný životopis

Napsání životopisu.

Inzertní servery i tištěná média se aktuálně předhánějí v atraktivnějších nabídkách pracovních pozic. Situaci firem, které často zoufale hledají nové pracovníky, můžete využít ve svůj prospěch. Dnes je nejlepší doba na to, získat práci snů. Životopis vám pomůže.

Životopis a průvodní dopis, vaše prezentace

Převážná většina pracovních pozic je nabízena formou inzerce. Dnes se velký objem nabídek pracovních míst přesouvá na internet a se zaměstnavatelem budete komunikovat většinou přes email. K získání nového zaměstnání vám pomůže dobře zpracovaná osobní prezentace, což je především životopis. V průvodním dopise můžete některé údaje doplnit, ale dokonale zpracovaný životopis je to, co vám otevírá dveře k osobnímu pohovoru.

Jak by měl vypadat životopis

Při psaní životopisu platí několik základních pravidel. Určitě si vytvořte vlastní životopis a nikdy nepoužívejte nachystaný formulář s názvem evropský formulář životopisu. Ten byl vytvořen pro uchazeče na pracovní pozice bez kvalifikace, aby se zorientovali alespoň v základních požadavcích pro životopis. O ostatních uchazečích formulář vypovídá, že nemají dostatek píle a snahy vytvořit vlastní a rozhodně kvalitnější prezentaci svých schopností. Samozřejmostí je, že by životopis měl být odesílaný ve formátu pdf, aby zůstala zachována struktura, ve které jej vytvoříte. Nepoužívejte žádné oddělovací čáry ani grafické prvky. Životopis by měl být stručnou a strukturovanou prezentací vašich schopností, znalostí a praktických dovedností. Neměl by být delší než dvě strany.

5 tipů pro psaní životopisu:

  • uvádět pracovní náplň, neomezit se na názvy pozic,
  • nepřidávat fotografii,
  • první uvádět praxi, až poté vzdělání,
  • zvýraznit důležité části,
  • dodržet rozsah a strukturu.

Co uvádět do životopisu

Začněte osobními údaji a omezte se jen na ty nejdůležitější. Vaše jméno a kontaktní údaje, což je zpravidla mobilní telefon a email. Bydliště uvádějte jen jako město, a to pouze v případě, že se inzerovaná pozice nachází ve stejném městě. Zaměstnavatel by vás mohl vyloučit, protože se obává, že dojíždění bývá překážkou a upřednostní místní uchazeče. Následuje výčet vašich pracovních pozic, začínejte nejnovějším zaměstnáním a vždy uvádějte i několik řádků popisu. Jaké úkoly jste měli na starosti, co vše jste vykonávali. Zdůrazněte ty, které jsou vyžadovány i v současně inzerované pracovní pozici. Můžete záměrně použít v popisu úkolů i stejný větný obrat, jako uvádí inzerát. Vzdělání uvádějte až po praktických dovednostech a jako nejvyšší dosažené. Pokud máte vysokou školu, neuvádějte střední, pokud nemá přímo vazbu na poptávané zaměstnání. Dále uvádějte jazykové znalosti i se stručným popisem praktických dovedností, neomezujte se jen na uvedení aktivní nebo pasivní znalost. Znalost výpočetní techniky nemusíte uvádět, pokud by obsahovala pouze výčet Windows, MS Office a internet. Ty se považují za samozřejmost. Uveďte jen další programy, které vyžadují pokročilejší znalosti. Neuvádějte reference ani koníčky. Místo nich uveďte několik osobních vlastností. Nikdy nepřikládejte k životopisu fotografii, pokud to není v inzerci přímo vyžadováno.

Nejnovější příspěvky

Podělte se o vaše zkušenosti

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat