Aktuální úroková sazba u hypoték

Aktuální sazby u hypotečních úvěrů
Ilustrační snímek | foto: Depositphotos

To, že úrokové sazba u hypoték v posledních měsících rostou, už asi víte. Jen za poslední rok se zvýšily o několik desetin procentních bodů. To znamená, že úrokové sazby pod 2 % jsou prakticky minulostí. Za jakých podmínek si tedy v současné době můžete sjednat hypotéku? Jak se aktuálně pohybují úrokové sazby? A jaké jsou prognózy do konce roku?

Aktuální úrokové sazby u hypoték

Úrokové sazby u hypoték všeobecně vzrostly. V tuto chvíli se hypotéky poskytují s úrokovou sazbou v průměru za 3 %. Ovšem setkat se můžete i s mnohem vyšší úrokovou sazbou. Například u Raiffeisenbank najdete úrokovou sazbu u hypoték až 4,19 %. Naopak se ještě i dnes najdou společnosti, které vám poskytnou hypotéku s mnohem nižší úrokovou sazbou, a to třeba jen 1,54 %. S tak nízkou úrokovou sazbou se setkáte například u mBank.

Srovnání úrokových sazeb u hypoték

Finanční subjektVýše úroků u hypoték
mBank1,54 %
Fio banka1,58 %
Moneta Money Bank2,06 %
UniCredit Bank2,29 %
Equa bank3,19 %
Wüstenrot3,99 %
Raiffeisenbank4,19 %
Česká spořitelna4,69 %
ČSOB4,89 %
Komerční banka4,89 %
Expobank6,7 %

Prognóza vývoje úrokových sazeb u hypoték do konce roku 2018

Zatím byly historicky nejnižší úrokové míry u hypoték v roce 2016, kdy průměrně činily jen 1,77 %. Dnes je to o 1,23 p.b. více. Ovšem stále na tom nejsme nijak špatně. Například v roce 2003 jsme mohli hypotéku získat s úrokovou sazbou okolo 5,73 %.

Vývoj do budoucna by měl mít stále rostoucí charakter. Odborníci očekávají, že úrokové sazby u hypoték budou i nadále růst. Mohly by dokonce průměrně překonat hranici 3,2 %. Jestli se tak stane ještě letos ovšem není jisté. Zatím můžeme s jistotou říct, že doba levných hypoték je definitivně za námi.

Zpřísňování podmínek u hypoték

Navíc se budou i samotné podmínky pro získání hypotéky neustále zpřísňovat. Jednou z nich je například omezení hypotéky do maximální výše 80 % z ceny zastavované nemovitosti. Už si tedy nebudeme moct sjednat hypotéku v celé výši pořizované nemovitosti. A takových omezení bude přibývat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*