skip to Main Content

Co je důležitější: RPSN nebo úroková sazba?

Znaky Procente

Přemýšlíte nad půjčkou? Chcete si půjčit na vysněné auto, na novou lednici nebo na novou pračku? Ovšem stále vám nejsou jasné pojmy jako RPSN a úroková sazba?

Co se pod těmito pojmy skrývá? A která z těchto dvou hodnot je pro vás při výběru půjčky důležitější? Na to si odpovíme v následujících řádcích.

Definice úrokové sazby

Úroková sazba představuje procentuálně vyjádřenou hodnotu, o kolik se vám navýší půjčená částka za určitou dobu. Jinak řečeno to znamená, o kolik procent se navýší půjčená suma. Většinou je daným časovým obdobím rok. Úroková sazba se uvádí v procentech a najdete ji prakticky vždy u základních parametrů dané půjčky.

Definice RPSN

I když je hodnota RPSN taktéž vyjádřená procenty, označuje trochu jiný parametr. RPSN totiž značí, o kolik procent svou půjčku přeplatíte. Tedy pokud je hodnota RPSN například 10 %, přeplatíte půjčku o 10 %. Pokud je hodnota RPSN například 60 %, přeplatíte svou půjčku o 60 %. V konkrétních číslech to znamená:

  • Půjčku 10 000 Kč s RPSN 10 % přeplatíte částkou 1 000 Kč.
  • Půjčku 50 000 Kč s RPSN 60 % přeplatíte částkou 30 000 Kč.

Která z těchto hodnot je důležitější?

Nyní se tedy dostáváme k naší základní otázce: Která z těchto dvou hodnot je pro vás při výběru půjčky důležitější? Často se sice v reklamách setkáte spíše s úrokovou sazbou než s hodnotou RPSN, ovšem z logiky věci je právě RPSN důležitější. Určuje totiž, jak výhodná vaše půjčka bude.

Za všechny půjčky se musí platit. Vždy ji tedy určitou částkou přeplatíte. Jak vysoká tato částka bude určuje právě hodnota RPSN. Proto je pro vás mnohem důležitější než úroková sazba.

Jak zjistíte, že je půjčka výhodná?

Díky RPSN také jednoduše zjistíte, zda je půjčka výhodná či nikoliv. Stačí srovnat u několika půjček hodnotu RPSN a zvolit takový úvěr, u kterého je RPSN nejnižší.

Čím nižší je RPSN, tím méně za půjčku přeplatíte a tím výhodnější půjčka bude.

Díky tomu nemusíte nic složitě přepočítávat, kalkulovat, srovnávat. Stačí se řídit hodnou RPSN a okamžitě budete mít jasno, která půjčka je výhodnější.

Nejnovější příspěvky

Podělte se o vaše zkušenosti

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat