skip to Main Content

DPP VS DPČ, aneb v čem je tedy rozdíl?

Dohoda O Provedení Práce

Brigády jsou velmi oblíbeným způsobem přivýdělku. Ať už pro studenty, či pro zaměstnance, kteří hledají způsob, jak si vydělat peníze na víc. Právo v České republice ovšem pojem brigáda nezná, všichni „brigádníci“ ve skutečnosti se zaměstnavatelem podepsali buď dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou mezi oběma typy smluv rozdíly. Příště tak budete vědět, který druh smlouvy je pro váš výhodnější, případně, co z jednotlivých smluv vyplývá pro obě strany.

Co mají oba druhy smluv společného?

Oba dva druhy mají i několik prvků, které jsou identické. Například, můžete uzavřít libovolný počet DPP i DPČ s libovolným počtem zaměstnavatelů, neexistuje zde žádné omezení. Dále je nutné, aby oba dva druhy smluv byly uzavřeny písemně. Velmi podobné jsou také náležitosti, které musí obsahovat samotná smlouva.

U DPP i DPČ by v ní mělo být uvedeno:

  • Doba, na kterou je dohoda uzavřena
  • Druh práce, kterou budete vykonávat
  • Sjednaná odměna za práci

Pokud se na moment zastavíme u odměny, i ta je zákonem ošetřena. V obou případech je její minimální výše 79,8 korun za hodinu.

Oba dva druhy dohody můžete ukončit buď domluvou se zaměstnavatelem, případně jednostranně, v takovém případě se ovšem uplatňuje 15 dní výpovědní lhůty.

Dohoda o provedení práce – DPP

Důležité je, že u tohoto druhu dohody je omezena doba, kterou můžete u zaměstnavatele odpracovat. V případě DPP je to tedy pouze 300 hodin ročně.

Hlavní rozdíly mezi oběma druhy dohod leží ve způsobu, jakým se odvádějí platby na sociální a zdravotní pojištění, a také jak dochází k danění výdělku.

  • V případě DPP je důležité, zda váš příjem překročí 10.000 korun měsíčně. Pokud ne, odvody sociálního ani zdravotního pojištění se vás netýkají. Pokud ano, zaměstnavatel vám je automaticky strhne z výplaty.
  • Podobně je to s daněmi. Daň je vám vyměřena vždy, ale v případě výdělku vyššího než 10.000 se do jejího základu počítá také odvedené zdravotní a sociální pojištění, takže vyměřená daň je mnohem vyšší.
  • Otázkou ovšem je, zda skutečně dojde k zaplacení daně. Pokud již předem podepíšete prohlášení poplatníka k dani z příjmu, jinak také „růžový papír“, sníží se vaše daň z příjmu za každý měsíc o 2070 korun. Pokud se na vás vztahují další slevy na dani, potom bude výsledná daň ještě nižší, ne-li nulová.

Dohoda o pracovní činnosti – DPČ

Jak je to tedy v případě druhého typu smlouvy? I zde je omezena doba, kterou můžete pro zaměstnavatele pracovat. Zde se ovšem jedná o 20 hodin týdně. Důležité je vědět, že se jedná o průměr za rok, takže pokud nebudete pracovat pro zaměstnavatele celý rok, týdně můžete pracovat déle.

I u DPČ se zaměříme primárně na to, jakým způsobem dochází ke zdanění a platbám zdravotního a sociálního pojištění.

  • V případě DPČ je hranice pro platbu sociálního a zdravotního pojištění stanovená již na částce 3000 korun. Pokud ji překročíte, opět vám zaměstnavatel strhne pojištění z výplaty.
  • V případě daně je pak limit nižší než u DPP, tentokrát na 2500 korun. Cokoliv nad tuto částku je pak zdaněno, do základu pro daň je pak opět započítáno i odvedené zdravotní a sociální pojištění.
  • Pokud podepíšete prohlášení poplatníka k dani z příjmů, vaše měsíční daň se opět sníží o 2070 korun, případně pokud využijete další slevy, daň bude opět nižší až nulová.

Náš TIP: Rozdíl mezi DPP a DPČ

Na co si dát pozor?

V případě, že pracujete pouze na dohodu, a nejste studentem, stáváte se osobou bez zdanitelného příjmu, a musíte si zdravotní pojištění hradit ve stanovené výši za jakékoliv situace.

„Růžový papír“, tedy prohlášení poplatníka k dani z příjmu, můžete mít podepsán pouze u jednoho zaměstnavatele.

Nejnovější příspěvky

Podělte se o vaše zkušenosti

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat