skip to Main Content

Hledání nové pracovní pozice a osobní pohovor

Lidé čekající Na Pracovní Pohovor

Nabídky zajímavých pracovních pozic potkáváte doslova na každém kroku. Inzertní servery jsou aktualizovány několikrát denně a poptávky po zaměstnancích se objevují na billboardech, vývěskách nebo v městské hromadné dopravě. Bude mezi nimi i ta vaše?

Inzertní servery a nabídky zaměstnání

První kroky, při hledání pracovní pozice, vedou zpravidla na dva nejznámější on-line servery. V současné době na nich naleznete obrovský počet pracovních nabídek. Pozor však na jedno úskalí. Nejznámější servery také patří mezi nejdražší a pro zaměstnavatele je velmi nákladné inzerci umístit. Mnoho zaměstnavatelů tak využívá levnější formu hledání pracovníků. Určitě neuděláte chybu, pokud si budete pravidelně procházet i internetové stránky konkrétních zaměstnavatelů a reagovat na inzeráty zveřejněné přímo zaměstnavatelem. Při hledání zaměstnání vyžadující specifické znalosti si vypište a pravidelně sledujte internetové stránky firem z daného oboru. Řada zaměstnavatelů pro inzerci pracovních míst využívá i periodika a tiskoviny, inzerci na nástěnkách nebo vývěskách v městské hromadné dopravě.

Pracovní pohovor a jak se připravit

Váš životopis zaujal a jste pozvání na pracovní pohovor. Jak se nejlépe představit? Začneme u výběru oblečení. Pánové mají situaci snazší, na pracovní pohovor patří oblek. Pozor na délku a barvu ponožek, nevhodně zvolenou obuv nebo výrazný opasek. Pokud se jdete ucházet o pracovní pozici nevyžadující žádné vzdělání ani kvalifikaci a domníváte se, že oblek je přehnaný, sáhněte po kalhotách a košili s dlouhým rukávem. Na pracovní pohovor nepatří tenisky nebo otevřená obuv, výrazné šperky či pokrývky hlavy. Dámy mají situaci složitější. Mohou zvolit kalhoty, sukni i šaty, doplněné o sako. Oblečení horní části těla by mělo být vždy dvouvrstvé, i když jdete na pracovní pohovor v létě. Dodržte zahalená ramena a tlumené barvy. Vyvarujte se pestrých vzorů a průsvitných materiálů. Délka sukně by měla být ke kolenům. Sukně i šaty volte pouzdrového střihu. Nepoužívejte výrazné líčení, ani výrazné šperky. Pozor na parfém a vyzývavý výstřih. Vždy si vypněte zvonění u mobilního telefonu, nepokládejte jej na stůl a nemějte jej zapnutý ani na vibrační vyzvánění. Pánové by mobilní telefon ani klíče a peněženku neměli mít uložené v kapsách kalhot, ale v příruční pánské tašce.

První dojem při pohovoru:

  • přijďte včas, nejlépe pár minut před začátkem pohovoru,
  • nacvičte si stisk rukou,
  • vždy se dívejte do očí osobě se kterou vedete pohovor,
  • posaďte se až na vyzvání,
  • neodmítejte vodu, kávu, čaj,
  • i když jste nervózní, usmívejte se,
  • pozor na motorický neklid, nepoklepávejte nohou, nehrajte si s prsty atp.,
  • mluvte tak aby vás bylo dobře slyšet, odpovídejte ve větách,
  • nepoužívejte dlouhá souvětí, odpovědi by měly být výstižné.

Vždy si prostudujte profil firmy, u které se ucházíte o místo. Měli byste vědět podrobnosti o jejich službách a zboží, znát jejich přednosti a konkurenční výhodu.

Nejnovější příspěvky

Podělte se o vaše zkušenosti

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat