skip to Main Content

Jak připravit děti pro svět financí: nejdůležitější rady

Dítě Si šetří.

Mladým lidem se skutečně musí jít příkladem. V opačném případě hrozí, že se budou vidět ve špatném vzoru, což se jen těžko napravuje, zejména pokud jde o finance a zacházení s nimi. Finanční gramotnost se sice na školách prakticky vůbec nevyučuje, ale patří do takzvané školy života – a je tedy studiem probíhajícím doslova od kolébky do důchodu. Naučit se dobře hospodařit s penězi je pro děti důležité, získané návyky si totiž přenesou skoro beze zbytku do dospělosti. Takže na co se přesně zaměřit?

V předškolním věku si můžete s dítětem třeba zahrát na samoobsluhu

Hra na obchod není jen o počítání, je to složitější přemýšlení. A právě tomu chceme dítě naučit, i když je pravda, že pokud se naučí pár základních číslic, bude to jen dobře. Učení se důležitým věcem poměrně zábavnou formou přeci naše ratolesti víc, než potěší. Vlastně jim ani nepřijde, že se vůbec něco učí.

Se školou přichází kapesné, mělo by se vzhledem k věku mírně navyšovat

Dítě naučíte nejlépe zacházet s penězi, když mu nějakou malou částku svěříte a necháte jej postupovat, klidně i metodou pokusu a omylu. Pro první stupeň ZŠ by nemělo kapesné překračovat padesátikorunu týdně, později už můžeme přejít na měsíční frekvenci platby. Doma o penězích rozhodně mluvte, nevnucujte dítěti představu, že je to nutné zlo. Rozhodně také nejde o nějaké bezcenné papírky. Například případ německého penzisty, který toto tvrdil vnoučeti, jež pak spláchlo do toalety měsíční výplatu rodičů, je sice z kategorie úsměvných – ale zkrátka a dobře, neučme takto naše dítě přemýšlet…

Co bychom ještě měli dětem postupně vysvětlit? Termínů je celá řada

Děti musí znát spoustu dalších hesel, jinak se nebudou ve světě financí moc dobře orientovat. Popíšeme mu je samozřejmě zatím hodně zjednodušeně, ale zajistíme tím, že se nenechá v pozdějším věku jen tak opít rohlíkem. O které výrazy jde?

  • Bankovní účet. Ten bychom mu také měli založit, dětské účty nabízí řada bank od šesti let. (Náš tip: Srovnání dětských účtů zde)
  • Hrubý a čistý příjem. A naučit se mezi nimi rozlišovat, až dospějí, budou také platit odvody.
  • Pojištění. K čemu vlastně slouží, proč může být prospěšné a jeho přibližná cenová hladina.
  • Půjčka. Vysvětlit, že není dárek banky, ale musí se také splatit. Nespadnou do dluhové pasti.
  • Rozpočet domácnosti. Probíráme s nimi výdaje na drogerii nebo potraviny, složenky a další.

Pokud s dětmi projdeme tuto pětici pojmů, určitě to bude dobrý základ do budoucna, na němž můžeme úspěšně stavět. Na střední škole je pozdě vysvětlovat dluhovou problematiku, neuvážené půjčky mohou totiž být problémem pro všechny generace – je třeba si promyslet, na co by měl úvěr sloužit a teprve poté do něj jít. Může totiž hodně pomoci, ale když není dobře nastavená, bohužel taky uškodit.

Srovnání dětských účtů

Srovnání dětských účtů
Srovnání dětských účtů. | zdroj: banky.cz

Nejnovější příspěvky

Podělte se o vaše zkušenosti

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat