skip to Main Content

Máte zafixovanou cenu energií?

Obnovitelné Zdroje Energie

V posledních měsících loňského roku, se v médiích objevila informace, že dojde ke zdražení elektřiny a plynu. Máte také zafixovanou cenu energií? Od prvního ledna letošního roku, pokud tak nemáte fixaci, tak to na vyúčtování jistě poznáte.

Kdy můžete vypovědět smlouvu u dodavatele?

Pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou z fixací, prozatím můžete být v klidu. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, tak ji za určitých podmínek můžete vypovědět. Spotřebitel může smlouvu na dobu neurčitou vypovědět ke konci kalendářního čtvrtletí, výpověď tak musí být podána alespoň tři měsíce dopředu. Dále můžete smlouvu vypovědět v případě, že se zvýší cena dodávky plynu nebo elektřiny, nebo pokud se změní jiné smluvní podmínky. Potom pro vás platí informace, že můžete bez udání důvodu odstoupit do tří měsíců od data změny. Pokud vám to však společnost oznámí nejpozději třicátý den přede dnem účinnosti a poučí vás o tom, že máte právo na odstoupení, čas se vám zkrátí jen na deset dní. Když pomineme všechny tyto možnosti, můžete závazek ukončit jen z důvodů stanovených ve smlouvě. Pokud to tedy shrneme, nelíbí se vám cena za energie, máte tyto možnosti:

  • Výpověď smlouvy stávajícího dodavatele energie
  • Odstoupení od smlouvy
  • Po ukončení smlouvy změnit dodavatele energie

Je důležité, než uděláte jakýkoliv krok, dobře si prostudovat smlouvu i se smluvními podmínkami. Někteří dodavatelé za předčasné ukončení smlouvy, účtují sankční poplatky. Pokud byste si s tímto nevěděli rady, můžete se také obrátit na různé organizace, které se touto problematikou zabývají.

Fixace se vyplatila, prozatím

Většina zákazníků čeká zdražení přibližně o deset procent. Ti z vás, kteří máte zafixovanou cenu elektřiny na nějakou dobu, se prozatím zvyšování cen bát nemusíte. Pokud ale vám fixace bude končit a budete muset podepsat novou smlouvu, může vás čekat nepříjemné překvapení v podobě skokového zdražení.

Proč dochází k růstu cen?

Proč ale dochází k růstu cen za energie? Některé společnosti zdražovaly již v průběhu loňského roku, ale zákazníků se zdražení dotklo až od ledna roku 2019, a to proto, že až na přelomu roku upravovaly společnosti ceníky, které se také odvíjí od cen regulované složky, kterou stanovuje Energetický regulační úřad. Dodavatelé pořizují elektřinu na energetických burzách, kde se také zvedla cena elektřiny. Na burzách ji nakupují dopředu, proto se ceny zvedají postupně. K nárůstu cen také dochází z důvodu toho, že cenu elektřiny ovlivňuje spousta faktorů, kromě jiného také tzv. emisní povolenky, které musí nakoupit výrobci jako daň za to, že vypouští nečistoty do ovzduší. Vzhledem k situaci, kdy se většina elektřiny vyrábí v uhelných elektrárnách, cena za emisní povolenky je vysoká a ovlivňuje ceny energií. Na ceně elektřiny nezměníme asi ni moc, pak už vám jen zbývá ušetřit v domácnosti.

Nejnovější příspěvky

Podělte se o vaše zkušenosti

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat